Jak wybrać obraz?

Wybór obrazu może stanowić wyzwanie. Opcji jest wiele i to może często bardziej przytłaczać, niż ułatwiać sprawę. Może szukasz obrazu dla siebie, swojego domu, a może dla kogoś na prezent? Poniżej znajduje się kilka rad, jak można podejść do wyboru obrazu, by ułatwić sobie ten przyjemny zakup.

SCENARIUSZ 1: ZAKOCHAJ SIĘ W OBRAZIE

To nie jest ścieżka dla każdego, ale na pewno bardzo przyjemna. Wejdź na galerii – na stronie internetowej, bądź rzeczywistej, i pozwól, by któryś obraz (bądź kilka) stał się twoim ulubionym. Wówczas wszystkie inne puzle się ułożą i na pewno obraz zagra dobrze w przestrzeni, do której go przeznaczysz. Tak już jest z miłością.

Czasem wynika to z prostego faktu, że dobrze znamy siebie i swoje gniazdo. Wówczas nie musimy przechodzić przez kroki ze scenariusza nr 2, by wiedzieć, co będzie pasować do naszej przestrzeni. Po prostu spodoba nam się dany obraz i będziemy pewni, że skomponuje się dobrze zresztą elementów wystroju naszego domu.

Może być też tak, że rozpoczęcie od obrazu jest twoim sposobem na aranżację przestrzeni. To jest świetna droga dla miłośników sztuki. Rozstaw obrazy w pustej przestrzeni, jeśli już jesteś w ich posiadaniu, lub na projekcie, wirtualnie i dobierz, bądź ustaw resztę elementów wykończenia w zgodzie z tymi pracami.

Andrzej Korzec aranżuje swoją wystawę w Galerii ZSP w Rzeszowie
SCENARIUSZ 2: GDY DOBIERAMY OBRAZ DO KONKRETNEGO WNĘTRZA

Bez względu na to, na jakim etapie wykończenia jest Twój dom, czy mieszkanie, bez względu na to, czy jesteś jego właścicielem, czy wynajmujesz, ta przestrzeń stanowi pewien kontekst, z którym obraz może wejść w dialog. Aby ten dialog ułatwić, możesz zasugerować się poniższymi krokami, lub może wybiórczo jedynie kilkoma sugestiami. Ostatecznie, to Ty musisz się dobrze czuć w tej przestrzeni i obraz ma cieszyć Ciebie.

1. Zdecyduj, gdzie, na których ścianach, chcesz powiesić obraz i jakie formaty będą pasować do tej przestrzeni.

Zapewne już wiesz, na którą ścianę i do jakiej przestrzeni chcesz dobrać swój nowy obraz. Ale może warto jeszcze spojrzeć na tę przestrzeń inaczej – może przesunąć nieco meble? Zrób zdjęcia tej przestrzeni w każdej aranżacji i zdecyduj, co wygląda najlepiej, w wyobraźni biorąc już pod uwagę wiszący tam obraz(y).

Ta przestrzeń podyktuje ile masz miejsca: jakie formaty wchodzą w grę? czy będzie to obraz horyzontalny, bądź wertykalny? A może zamiast jednego obrazu, pasowałby tam dyptyk? Bądź tryptyk? A może kolaż kilku mniejszych prac? Nie bój się żadnej z tych opcji. Jeśli zdecydujesz się na jakąś z nich, zawsze możesz napisać, a m pomożemy Ci dobrać prace tak, by razem dobrze współgrały w wybranej przez Ciebie kombinacji. Poniżej kilka przykładów prac, które nie były malowane jako seria, ale bardzo dobrze się ze sobą komponują.

Aranżacja trzech pejzaży Andrzeja Korca
Aranżacja obrazów Andrzeja Korca

Skataloguj to, co wybrałaś/-eś poprzez pozwyższe kroki : zapisz formaty, czy zachowaj w folderze zdjęcia i przechodzimy dalej.

2. Czy są jakieś motywy wiodące w Twojej przestrzeni?

Gdy już masz zapisane, sfotografowane, czy zapamiętane, jakie formaty wchodzą w grę, rozglądnij się szerzej po swoim domu. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy jest w moim domu jakiś przewodni motyw/styl? Np. rustykalny, nowoczesny, minimalistyczny, eklektyczny, wabi-sabi itp.
  • Czy występuje jakiś akcent kolorystyczny? Bądź kilka?
  • Czy przestrzeń powinna być neutralna, czy może chcesz ją czymś przełamać – kolorystycznie, tematycznie itp.?
  • Czy ważną rolę odgrywają materiały? Np. twoja aranżacja przestrzeni składa się tylko z naturalnych materiałów? (ten element będzie szczególnie ważny przy oprawie obrazu)
  • A potem zastanów się, co do takiej przestrzeni pasuje.

    Zobacz killka przykładów stylów we wnętrzu i jaki obraz został do nich dobrany.

    3. Pierwsza selekcja

    Już wiesz jakie formaty wchodzą w grę oraz w jakim charakterze, bądź kolorystyce powinien być twój przyszły obraz. Zacznij przeglądać obrazy w galerii (na stronie internetowej, bądź tradycyjnie) i zaznaczaj, co ci odpowiada. Możesz robić zrzuty ekranu, zapisywać grafikę, robić zdjęcia. Na początku zapisuj wszystko, co ci się podoba. A potem przejrzyj selekcję raz jeszcze i spróbuj ograniczyć się do pięciu opcji maksymalnie do jednej ściany.

    PAMIĘTAJ O RÓWNOWADZE
    Ważna przy aranżacji wszelkich elementów wnętrza i życia, również sztuki, jest równowaga. W tym kontekście można ją rozważać na kilka sposobów:

  • przestrzennie
    Czy dana ściana jest dużą, pustą płaszczyzną? Wówczas może warto wybrać jeden wielki obraz, lub może większy kolaż kilku mniejszych, by wypełnić tę przestrzeń. W przeciwnym razie możemy ryzykować wrażenie przypadkowości, czy nawet błędu w wystroju. A może występuje tu jakiś rytm, jak np. stoliki w restauracji? Wówczas można taki rytm powtórzyć poprzez zawieszenie kilku prac w równych odległościach.
  • kolorystycznie
    Kolor gra bardzo dużą rolę we wnętrzach. Utrzymuje on smak i wspomnianą równowagę. Pamiętajmy o tym przy doborze obrazu. Może warto utrzymać ograniczoną gamę kolorystyczną naszego wnętrza? A może właśnie ją przełamać danym obrazem? Może mamy motyw jednego koloru, stanowiącego akcent – niech obraz ma również ten kolor w sobie. A może nasze wnętrze jest radosne i kolorowe i wszystkie kolory są mile widziane – wspaniale! Takie wnętrza świetnie wyglądają z dużą ilośćią roślin, których zieleń wprowadza równowagę.
  • proporcjonalnie
    Jeśli rozważasz większą ilość obrazów w jednym pomieszczeniu, możesz na jednej ścianie zawiesić jedną więszką pracę, a na innej serię mnieszych, dobrze skomponowanych. Gra objętościami ma duże znaczenie. Podobnie w relacji do mebli; dla przykładu: jeśli na środku ściany stoi wielki zabytkowy kredens, może seria niedużych obrazów w kolażu będzie nad nim ładnie balansować przestrzeń, lub choćby dyptyk, który przestrzeń podzieli. Odwrotnie – nad drobym stolikiem kawowym z krzesłmi może warto powiesić jeden, wertykalny obraz, który tę zamknie u góry. Sofę można z kolei potraktować dwojako – albo jako jeden mocny element i rozdrobnić kompozycję nad nim, lub pomyśleć o nim jako złożonym z sekcji (poduch) i skomponować z dużym horyzontalnym obrazem nad.
  • Dla ambitnych:
    Bardzo przydatnym narzędziem, wykorzystywanym przez wszelkiego rodzaju projektantów, od mody, przez wnętrza, po produkty cyfrowe jest moodboard. Jest to zestawienie materiałów, produktów, kolorów itp., w tym również sztuki – słowem, czegokolwiek, co pasuje do koncepcji nad którą pracujemy, by zwizualizować sobie charakter tej koncepcji. Stwórz taki moodboard dla swojego domu i dodaj do niego wybrane obrazy, by zobaczyć, jak razem współgrają.

    Spójrz na przykładowe moodboardy aranżacji wnętrz z wykorzystaniem obrazów.

    4. „Przymierzanie” obrazów

    Stań przed ścianą, gdzie zawisnąć ma obraz i wyciągnij przed siebie telefon, na którym przesuwać będziesz zachowane wcześniej przez siebie opcje prac. To pomoże Ci zobaczyć, która praca lepiej się komponuje.

    Możesz również wydrukować obraz i przewiesić go na ścianie. Co prawda skala będzie inna, ale może to ci pomóc ocenić, podobnie jak powyższa „przymiarka” z telefonem, czy obraz pasuje do tej przestrzeni. Jeśli chcesz ominąć problem skali, to wytnij z tektury prostokąty o wymiarach obrazu.

    Opcja z drukowaniem i przywieszeniem do ściany jest szczególnie pomocna, gdy chcesz zaaranżować większą ilość obrazów. Dzięki temu zobaczysz relacje między nimi oraz jak się ze sobą komponują. Alternatywnie, dobrym rozwiązaniem dla kilku obrazów jest zaaranżowanie ich w programie graficznym (np. w darmowym GIMPie): wstaw do programu zdjęcie swojej ściany i zaaranżuj tam kilka wersji z wybranymi wcześniej obrazami. W ten sposób będziesz mieć również kontrolę nad ich relacją wielkości.

    Wydrukuj obrazy, które chcesz widzieć w swoim wnętrzu i oceń w jakiej kompozycji najlepiej wyglądają.
    5. Decyzja lub jej kiełkowanie i zakup

    Na tym etapie już pewnie wiesz, co jest twoim przyszłym obrazem. Ale jeśli wciąż masz wątpliwości, to dobrą praktyką jest pytanie innych, zaufanych osób – zaufanie jest tu szczególnie ważne w kwestii gustu. Na pewno priorytetowi powinni być inni domownicy, jeśli nie mieszkasz sam/-a. Można też po prostu dać tej decyzji kilka dni, by sobie powolutku kiełkowała w pewność. Daj sobie jednak limit – na przykład do pięciu dni. Takie ograniczenie czasowe pomaga również w podjęciu decyzji.

    Wówczas skontaktuj się z Artystą, jeśli kupujesz bezpośrednio, lub z galerią i niedługo obraz będzie już u ciebie. Ważna kwestią może być też oprawa – jeśli chcesz, by obraz był oprawiony, to wspomnij o tym w pierwszej wiadomości do Artysty.

    PAMIĘTAJ!
    Od każdej reguły są wyjątki i wprawne oko będzie w stanie świetnie dobrać prace do wnętrza, dla kogoś, czy po prostu z miłości do nich, nawet jeśli przeczy to wszelkim regułom. Jednakże zasady najlepiej się łamie, gdy je się dobrze zna, stąd zachęcam do zapoznania się z nimi, by wybór obrazu dla Ciebie, dla Twojego wnętrza, czy dla kogoś, komu chcesz sprawić prezent, przebiegł przyjemnie.

    Młoda para otrzymuje obraz jako prezent ślubny. Newly wed
    Anna i Andrzej Korzec wręczają obraz jako prezent ślubny dla przyjaciółki rodziny Marii i jej męża Marcina
    SCENARIUSZ 3: GDY CHCEMY KUPIĆ OBRAZ KOMUŚ NA PREZENT

    Zakup obrazu na prezent to świetny pomysł. Może to być w ramach podziękowania, jako prezent ślubny, na nowe mieszkanie, czy dom, z okazji urodzin, Dnia Matki, Ojca, Babci, Dziadka, świąteczny, z okazji przejścia na emeryturę itp. Lub zupełnie bez okazji.

    Z racji tego, że jest to rzecz dość osobista, należy dobrze znać osobę obdarowywaną. Jeśli w ogóle nie jest zainteresowana sztuką, to odradzam taki pomysł. Można wówczas zapraszać taką osobę na wystawy, jeśli masz ambicje, by wykształcić w niej zamiłowanie do sztuki (co pochwalamy!), ale nie warto zaczynać od prezentu.

    Natomiast jeśli taka osoba kocha sztukę, to sprawa jest prostsza. Gdy obraz ma zawisnąć w jakimś konkretnym wnętrzu, to możesz zastosować rady z powyższego scenariusza nr 2. Jeśli to nie jest tak ważne, to zastanów się, co dana osoba lubi, co sprawiłoby jej radość, jaki ma gust itp. Wówczas łatwiej będzie ci dobrać taki prezent.

    PODSUMOWANIE

    Wartość

    Obraz to prezent o dużej wartości – i nie chodzi tu o wartość materialną. Nie jest to miejsce, by tu udowadniać wartość sztuki – myślę, że skoro tu jesteś, to zgadzamy się co do kwestii wartości sztuki. Pozwolę sobie jedynie zacytować słowa z akcji Polish Art NOW!:

    „Sztuka to nie ładny obrazek, pomnik czy inny twór. Sztuka to idea, która przesuwa granice tego, co możliwe. Jej wartości nie są się zmierzyć w cenie za sztukę, ale w ilości ludzi, których porusza.”

    źródło: Instagram story @polishartnow

    Chętnie pomożemy przy doborze

    Bez względu na to, który scenariusz ciebie dotyczy, jeśli wolisz, by ktoś ci pomógł z doborem obrazu, to napisz do nas wspominając, na czym tobie zależy: np. zielony pejzaż, radosny obraz figuratywny, mocny kolorystyczny akcent itp. a wyślemy ci w odpowiedzi propozycje takich prac. Informacje kontaktowe TUTAJ.

    Autorką tekstu jest Sara Korzec, córka Andrzeja Korca. Projektantka UX oraz artystka, prowadzi zajęcia w dziedzinie sztuki nowych mediów. W wolnych chwilach fermentuje warzywa i kombuczę.

    Kategorie: Uncategorized

    PL